Adóbevallás ügyfélkapu belépéssel

Adóbevallás ügyfélkapu belépéssel – Az elektronikus kapcsolattartás a magánszemélyek számára egyelőre még nem kötelező a NAV hatáskörébe tartozó ügyek intézése során, de mindenképpen egyszerűbbé, gyorsabbá és hatékonyabbá teszi a kötelezettségek teljesítését.

Ahhoz, hogy egy adózó elektronikusan tudjon kapcsolatot tartani az adóhatósággal (és a különböző egyéb hatóságokkal) pontosan beazonosíthatónak kell lennie. A belépés során ugyanis van egy „kapuőr”, az úgynevezett Központi Azonosítási Ügynök (KAÜ), mely a szabályozott elektronikus ügyintézési szolgáltatásokban azonosít, és azt továbbítja a felhasználók, intézmények felé.



Az elektronikus felületekre történő belépéskor többféle módon azonosíthatjuk magunkat (pl. eSzemélyi okmánnyal, ami egyelőre még kicsit bonyolult, hiszen kártyaolvasó, illetve kártyaolvasó szoftver is szükséges hozzá), de a legegyszerűbb az Ügyfélkapu.
Az Ügyfélkapu egy olyan azonosítási szolgáltatás, amely lehetővé teszi, hogy az ügyfelek biztonságosan léphessenek kapcsolatba az elektronikus ügyintézést biztosító, illetve elektronikus közszolgáltatásokat nyújtó szervezetekkel, például a NAV-al azáltal, hogy a KAÜ azonosítja őket a belépés előtt.

Érdemes tehát megcsinálni a regisztrációt, ami viszonylag egyszerű folyamat, és akár otthonról, elektronikusan is elvégezhető. Az elektronikus regisztrációnak kétféle módja van:



  • eSzemélyi igazolvány és az igazolvány igénylésekor kapott kódkártyán található regisztrációs kód birtokában az https://ugyfelkapu.gov.hu/regisztracio#ancor linken, vagy
  • Arckép-azonosítással: videóhívás a Közigazgatási Ügyfélvonal (1818) munkatársaival. Ebben az esetben az ügyintézésre bármely magyar, érvényes személyazonosság igazolására alkalmas okmánnyal rendelkező állampolgár jogosult – írja a pénzügyi fórum.

Természetesen az, aki még nem olyan jártas az elektronikus kapcsolattartásban, vagy idegenkedik az elektronikus regisztrációs folyamattól, személyesen is intézkedhet személyazonosság igazolására alkalmas hatósági igazolvánnyal (személyi igazolvány, jogosítvány vagy útlevél), lakcímkártyával, és egy saját élő, folyamatosan ellenőrizhető e-mail-címmel



  • a kormányablakokban, okmányirodákban;
  • a NAV ügyfélszolgálatain;
  • a külképviseleteken

Kérdésként felmerülhet, hogy miért olyan fontos az elektronikus kapcsolattartás a személyi jövedelemadó bevallásával kapcsolatban. A következőkben erre is választ adunk.