Adóbevallás 2025, adózás 2025 – így adózunk!
Adóbevallás 2025, adózás 2025 – így adózunk!
Januártól élesedik a kormány nagy újítása, az automatikus, inflációkövető adóemelés. Emiatt 2025-től minden évben az előző júliusi éves infláció mértékével (2024-ben 4,1 százalék) nő a szeszes italok és az üzemanyagok jövedéki adója és a gépjárműadó. 2026-tól a regisztrációs adó, a dohánytermékek jövedéki adója és a cégautóadó is így emelkedik. (Utóbbi kettő adója 2025-től még jóval az infláció felett nő.)
Az inflációkövető adóemelés lényege
A jövő évtől – két lépésben – automatikus adóemelést vezetnek be Magyarországon az infláció mértékétől függően több adónemnél. Ez azt jelenti, hogy az infláció mértékével növekszik
- 2025-től minden évben a szeszes italok (bor, sör, égetett szesz) és az üzemanyagok (benzin, gázolaj, LPG) jövedéki adója, továbbá a gépjárműadó, a regisztrációs adó (személygépkocsikra és motorkerékpárokra fizetendő) és a gépjárműátírási illeték;
- 2026-tól pedig a dohánytermékek jövedéki adója és a cégautóadó (megjegyzés: a dohánytermékek jövedéki adóját 2025 elejétől még a szokásos módon, tehát nem az inflációhoz igazítva emelik).
A változtatás praktikus oldala, hogy a jövőbeli adóemelésekhez nem lesz szükség újabb törvénymódosításra, kiszámíthatóvá tenné az adóemelést, miközben a költségvetési adóbevételek lépést tartanak az inflációval.
A vonatkozó törvényjavaslat szerint „az adó mértéke a tárgyévet megelőző év július hónapjára vonatkozó, a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett fogyasztóiár-index előző év azonos időszakához viszonyított változásával valorizált (azaz emelt) összege”. Ez alapján
az első automatikus adóemelés 2025-ben várhatóan 4,1 százalék lesz a KSH júliusi inflációs adata alapján.
A konkrét új adómértéket a NAV-nak a tárgyévet megelőző év október 31-ig kell közzétennie. Ez alól kivétel az idei év, amikor is december 15-ig kell kihirdetni az érintett adók jövő évi mértékét.
Az inflációkövető adóemelés hatásai
Ami a jövő évi költségvetés bevételi oldalát illeti, a Költségvetési Tanács véleménye szerint (2024. 11. 07.):
- A jövedéki adó előirányzata 1702,9 milliárd forint, 7,0 százalékkal (összegében 112,1 milliárd forinttal) több a 2024. évi várhatónál. Az adóbevétel emelkedéséhez hozzájárul, hogy a dohány jövedékiadó-mértéke 8 százalékkal, míg az üzemanyag és egyéb (többek között a szeszes italok) jövedéki adója az előző év július havi infláció mértékével emelkedik jövőre.
- A regisztrációs adó előirányzata 25,7 milliárd forint, amely 11,3 milliárd forinttal több a 2024. évi várható bázisnál, aminek oka, hogy a kevésbé környezetkímélő gépjárművek esetén magasabb adómérték kerül bevezetésre, és 2025-től életbe lép az inflációkövető éves adóemelés.
- Az illetékbevételek előirányzata 275,4 milliárd forint, amely 13 milliárd forinttal (5 százalékkal) több az idei várakozásnál. Jelentős elmozdulás a bevételekben az ingatlanforgalom élénkülése nyomán várható, emellett az inflációval emelkedik a gépjármű és a pótkocsi tulajdonjogának átírási illetéke.
- A gépjárműadó címén 102,7 milliárd forint az előirányzat, amely 4,1 százalékkal több a 2024-es várhatónál (98,7 milliárd forint).