Kell-e fizetni személyi jövedelemadót, illetve járulékokat a különböző társadalombiztosítási és családtámogatási ellátások után?
Ha van ilyen teher, érvényesíthető-e családi kedvezmény, illetve az ellátási időszak szolgálati időnek minősül-e? Összefoglaltuk a rendkívüli változatos előírásokat. Noha egy-egy társadalombiztosítási, családtámogatási vagy éppen szociális ellátással kapcsolatos ismeretek vonatkozásában a jogosultsági feltételek és a megállapítási szabályok élveznek prioritást, de ezeken túlmenően az sem elhanyagolható, hogy az adott juttatást milyen levonások terhelik, illetve esetlegesen milyen további jogosultságok kapcsolódnak hozzá. A következőkben ez utóbbi szempontok szerint tekintünk át néhány sokakat érintő ellátást.
Kezdjük a családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény szerinti juttatásokkal! Ezek közül a családi pótlék és az anyasági támogatás adó- és járulékmentes.
A gyermekgondozási támogatás (gyet), illetve gyermekgondozási segély (gyes) után szintén nem kell szja-t fizetni, de 10 százalékos nyugdíjjárulék terheli abban az esetben, ha nem sajátjogú nyugdíjas vagy az öregségi nyugdíjkorhatárt még be nem töltött özvegyi nyugdíjas személy kapja, azzal, hogy ez utóbbi körbe tartozó vállalhatja a nyugdíjjárulék megfizetését.
Fontos továbbá, hogy a gyes, illetve gyet folyósításának tartama alatt a fizetés nélküli szabadság esetén a biztosítás nem szünetel, míg biztosítási jogviszony hiányában az érintett egészségügyi szolgáltatásra jogosult.